HPV

EPIDEMIOLÓGIA

PȎSOBENIE HPV

KLASIFIKÁCIA

PRENOS OCHORENIA

PREVENCIA

SYMPTÓMY

Čo je HPV infekcia?

HPV infekcia (= nákaza ľudským papilomavírusom) je jednou z najčastejších sexuálne prenosných chorôb. Prenáša sa predovšetkým pohlavným stykom, ale jej prenos je možný aj kontaktom s kontaminovanými predmetmi (napr. uterák, ktorý použila infikovaná osoba).

Ľudské papilomavírusy

Ľudské papilomavírusy sú veľmi odolné, dobre sa im darí predovšetkým na vlhkých, teplých miestach. V ľudskom tele napádajú pokožku a sliznicu a to hlavne v oblastiach prechodu jedného typu epitelu na druhý.

Typy HPV

Je známych mnoho typov HPV a sú označené číselne, podľa doby ich objavenia. Delia sa na menej rizikové a vysoko rizikové. Vysoko rizikové typy HPV majú potenciál spôsobiť až rakovinu postihnutého tkaniva. Medzi vysoko rizikové typy HPV patria typy 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 a 68. Za najvýznamnejšie sú v tohto hľadiska považované HPV 16 a 18.​

Priebeh infekcie HPV

Infekcia HPV prebieha spočiatku bez akýchkoľvek príznakov. Vírusy, čo sú vnútrobunkové parazity, sa ponoria do hostiteľskej bunky a začnú ju používať k svojmu rozmnožovaniu. Tieto napadnuté bunky sa časom menia, čo sa dá preukázať pri ich vyšetrení pod mikroskopom. Pokiaľ nakazený človek situáciu nerieši, môže sa stav buniek stále zhoršovať, až môžu vzniknúť nádorové zmeny (pri infekcii vysoko rizikovými typmi HPV), ktoré priamo ohrozujú človeka na živote.

Ako sa brániť proti infekcii HPV?

Pred začiatkom pohlavného života je vhodné nechať dievčatá a chlapcov očkovať proti HPV. Na trhu existuje niekoľko vakcín, ktoré sa líšia v tom, na aké typy HPV pôsobia. V priebehu dospelosti je neoddeliteľnou súčasťou prevencie u žien každoročná návšteva a vyšetrenie u gynekológa. Gynekológ jednak odoberie ster na cytologické vyšetrenie (vyšetrenie buniek pod mikroskopom), jednak dôkladne prehliadne krčok maternice, či na ňom nie sú nejaké zmeny. Na vyžiadanie sa dá vykonať aj špeciálny test, ktorý zistí, či je žena nakazená HPV a akým typom (tento test si platí pacientka sama).